Operacja tętniaka aorty i paraliż połowy ciała

witam serdecznie,moj tata rok temu przeszedl operacje tetniaka aorty brz.wyszedl z tego z licznymi powiklaniami.uszkodzeniu ulegly nerwy od 8 th d0 3l.jest sparalizowany od pasa w dol.na poczatku mial mrowienie tylko do kolan,teraz mrowienie w tym miejsu sie nasila i powstalo nowe do posladkow.mam pytanie w zwiazku z tym co mamy dalej robic i czy jest szansa aby powrocilo czucie przy tych nasilajacych sie mrowieniach? dodam ze rehabiliacja regularnie sie odbywa.blagam o rade.marta

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam,
Niestety w zależności od lokalizacji tętniaka aorty brzusznej uszkodzeniu mogą ulec małe tętnice zaopatrujące rdzeń kręgowy, co skutkuje obumarciem komórek nerwowych i niedowładem kończyn. W opisywanym przypadku nie można dokładnie określić przyczyny nasilenia się zmian. Należy kontynuować rehabilitacje, jednak tata powinien zostać przebadany przez neurologa i powtórzone powinny zostać badania obrazowe aorty. Operacje tętniaków aorty są zabiegami niebezpiecznymi dla życia i chirurdzy starają się zawsze wymienić jak najmniejszy odcinek zmienionej chorobowo aorty, tak, aby ograniczyć powikłania, przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka pęknięcia aorty, nie wyklucza to jednak faktu, że mogło dojść do powstania nowego tętniaka w innym miejscu, lub postępujący niedowład spowodowany został niewielkim zatorem tętniczym.