Odczuwanie niepokoju, stanów lękowych a leczenie farmakologiczne

Lekarz psychiatra powiedział mi, że mam F41.2. Często odczuwam niepokój, czasem stany lękowe. Leczę się farmakologicznie. Chodzę na terapię.Szukam potwierdzenia z innego źródła niż terapia i psychiatra, do tego, co powiedział, że: skoro w dzieciństwie odczuwałam dużo strachu, lęku, niepokoju, to organizm się w pewien sposób zaprogramował i mam zmiany na tle biologicznym, nieodwracalne. Dlatego czuję, co czuję. To prawda? Czy może da się to "odwrócić"? Trochę mnie to podłamało. Pozdrawiam

Mgr Marta Żak Psycholog, Katowice

Istnieje wiele badań naukowych wskazujących na związek psychoterapii ze zmianami w OUN. Oznacza to, że "psychoterapia zmienia mózg". Pani lekarz ma rację, silne stany emocjonalne, traumatyczne wydarzenia (szczególnie te z dzieciństwa) kształtują nasz późniejszy sposób przeżywania. Przykładowo: trauma odrzucenia może prowadzić do depresyjnego sposobu funkcjonowania, a jak Pani zapewne wie, tam gdzie depresyjne stany, tam również określone zmiany w OUN (w zakresie przekaźnictwa neuronowego).
Nie oznacza to jednak, że tak już musi zostać na zawsze. Jeśli mówimy o leczeniu np. depresyjności to mówimy nie tylko o farmakoterapii, ale również o psychoterapii (długoterminowej, wglądowej). Obie metody leczenia są potrzebne w zależności od objawów jakie się pojawiają. Obie wpływają na sposób funkcjonowania psychicznego. Obie powodują też zmiany na poziomie organicznym.

absolutnie nie,jest jeszcze epigenetyka, ktora ma silniejsze dzialanie....odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY.pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza