Odczuwanie stagnacji podczas psychoterapii psychodynamicznej

Rok temu byłam w szpitalu psychiatrycznym, brałam zotral po wyjsciu do teraz nie odczuwam smutku wyleczyłam depersje, jestem na terapii od kilku miesiecy, nie czuje sie źle ale odczuwam stagnacje, to samo widzi moja terapeutka. Nie wiem do czego prowadzi terapia bo mam wrazenie ze do niczego, same rozmowy nic nie zrobią, a ja tak na prawde nie wiem co robić a terapeuta uwaza ze wiem. Jestem zgubiona w tym temacie. Jestem na terapi psychodynamicznej

Witam serdecznie,

Bardzo ważne jest abyście od początku ustaliły sobie jaki jest konkretny cel Waszych spotkań. W przeciwnym razie poruszanych będzie wiele tematów ale nie będzie za tym szła jakaś konkretna zmiana. Przykładowo w terapii schematów (nurcie w którym pracuję, który z resztą czerpie dużo z terapii psychodynamicznej) na początku analizuje się z pacjentem konkretne niepomocne schematy które wpływają na życiowe decyzje i sposób postrzegania świata. W kolejnej fazie pracuje się nad och zmianą i osiąganiem wcześniej ustalonych celów.

Pozdrawiam serdecznie,

Anna Mochnaczewska

Www.anna-mochnaczewska.bloog.pl
Www.integral.com.pl

Dzień dobry.

Z Pani postu można zrozumieć oczekiwanie, że terapia (w raczej terapeuta) spowoduje korzystną zmianę w Pani życiu. Jak rozumiem, jest Pani też rozczarowana, że tak się nie dzieje.
Trzeba powiedzieć, że terapia sama w sobie może Pani pomóc w podejmowaniu działań na rzecz zmiany jakości Pani życia, jednak nie wyręczy Pani we własnej aktywności (tak, jak to się dzieje w przypadku korzystania z leków, gdzie może Pani być całkowicie bierna, a "leczeniem" zajmuje się tabletka). Można też dodać, że kilka miesięcy terapii psychodynamicznej to za mało, by oczekiwać jakiejkolwiek zmiany - tym bardziej, że jak sama Pani pisze - jest Pani raczej bierna.
Pani stagnację w terapii rozumiem jako stagnację w Pani życiu, które ma to do siebie, że dość szybko upływa i jeżeli nie podejmie Pani ryzyka aktywności - nadal będzie Pani pozostawać w życiowym "stuporze".

Pozdrawiam.