Odpowiednia dieta i ćwiczenia dla 18-latka

Witam, mam 18 lat. Mój wzrost to 180 cm i ważę 123 kg... Chcę się wziąć za siebie ale nie wiem jak. Nie wiem jak zacząć, co muszę jeść i jakie ćwiczenia na początek by zacząć tracić na wadzę. Jestem załamany bo już kilka razy próbowałem zacząć i za każdym razem się poddawałem. Mam nadzieję, że ktoś będzie mi w stanie pomóc.

Witam,

Przede wszystkim należy zacząć od ustalenia konkretnie sprecyzowanego celu. Samo chcę schudnąć niestety nie jest wystarczające.
W tej chwili Pana zapotrzebowanie kaloryczne wynosi około 4300 kcal (przy umiarkowanej aktywności czyli około 30 minut ćwiczeń dziennie) oraz 3500 kcal (przy braku aktywności fizycznej).

Waga jaką powinien Pan osiągnąć to około 73 kg.
Oczywiście od razu powiem Panu, że to będzie długotrwały proces, ale każdy gubiony kilogram będzie dla Pana motywacją.

Zacznijmy od prostych rzeczy:
1. Ustalenie celu: Ile chcę Pan schudnąć? W jakim czasie? Co będzie Pan robił, żeby to osiągnąć.
Proszę pamiętać, że przy ustaleniu celów ma Pan być szczery sam ze sobą, jeśli nie jest Pan w stanie wykonać pełnego 50 minutowego treningu proszę sobie tego nie obiecywać. A zacząć od 10 minut regularnie codziennie i stopniowo zwiększać.

2. Ustalenie odpowiedniej diety oraz stopniowe obniżanie kaloryczności - nie polecam w żadnym wypadku głodówek, diet bardzo niskokalorycznych ponieważ to błędne koło.

3. Znalezienie motywacji w sobie i w otoczeniu.

Moim zdaniem powinien Pan skonsultować się z dietetykiem bezpośrednio, ponieważ taka ilość kilogramów do zrzucenia wymaga odpowiedniej kontroli, wiedzy i umiejętności wsparcia.

Witam!
Dokładne, indywidualne zalecenia żywieniowe mogą być podane po zebraniu wywiadu żywieniowo-chorobowego. Wstępnie zachęcam do przestrzegania zasad racjonalnego żywienia, które podam poniżej.
1. Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta pomaga w zachowaniu pełni zdrowia i kondycji.
2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Należy spożywać 4 – 5 posiłków dziennie w odstępach nie dłuższych niż 4 godziny. Dzień powinno rozpoczynać śniadanie.
3. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy, chleb pełnoziarnisty, grube kasze, ryż brązowy) powinny być dla głównym źródłem energii w codziennej diecie.
4. Codziennie należy spożywać warzywa i owoce. Zalecana jest przewaga warzyw nad owocami.
5. Każdego dnia co najmniej dwa razy zaleca się spożywanie mleka i jego przetworów tj. jogurty, kefiry, sery twarogowe.
6. W diecie powinny zostać ograniczone tłuszcze zwierzęce (smalec, tłuste mięsa). Dozwolone są tłuszcze roślinne (tj. olej rzepakowy, oliwa z oliwek).
7. Źródłem białka w diecie powinny być: mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. soja, groch, fasola. Należy ograniczyć spożycie tłustego mięsa czerwonego.
8. Przeciwwskazane jest spożywanie dużej ilości soli i słodyczy (źródła „pustych” kalorii).
9. Należy pić wystarczającą ilość płynów– około 1,5-2 litrów dziennie.
10. Należy ograniczyć lub wykluczyć spożywanie alkoholu.
Po przepisy i wskazówki dietetyczne zapraszam również na moją stronę
http://diet-coaching.xaa.pl/ ;
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska