Omamy i halucynacje u 85-latki

Witam, Moja babcia od jakiegoś czasu ma omamy(halucynacje). Widzi rzeczy, których nie ma i za wszelką cenę chce drugą osobę przekonać, że jednak coś istnieje (np. wiszący stroik na drzwiach, chwyta powietrze i powtarza żeby zobaczyć bo ona daną rzecz trzyma). Widzi oraz mówi do osób, których faktycznie nie ma w pomieszczeniu. Proszę o informację czy to coś poważnego? Czy powinniśmy się z babcią zgłosić jak najszybciej do psychiatry? Jak reagować? Dodam, ze babcia ma 85lat. M.

Dzień dobry!

Tak, należy zgłosić się do psychiatry, być może również neurologa. Warto jednak przede wszystkim porozmawiać także z lekarzem pierwszego kontaktu. U starszych osób najczęściej występuje kilka chorób jednocześnie, objawy nakładają się na siebie i niekiedy trudno ocenić z którego ze schorzeń wynika dany problem. Lekarz powinien spojrzeć na babcię całościowo, znając historię jej życia i całą historię wszystkich chorób.

Pozdrawiam!

Dzień Dobry Pani,

Jak najbardziej zachęcam do konsultacji Pani Babci z lekarzem pierwszego kontaktu, który podejmie celowe kroki diagnostyczne.

Życzę Pani tylko powodzenia,
Irena Mielnik-Madej