Operacja wycięcia torbieli na nerce – gdzie zrobić?

Sprawa dotyczy mojego Taty, u którego wykryto torbiel na nerce. Lekarz powiedział, że przy dużym bólu, a taki Tato teraz odczuwa, należy poddać się operacji. Ostatnio sugerował, że poleca operację przez laparoskopię w Bydgoszczy. Dodam, że Tatuś ma 79 lat, ale jego stan zdrowia jest dobry. Chciałabym się dowiedzieć czy jest to groźna operacja i gdzie najlepiej (w którym szpitalu) się jej poddać? Grażyna
ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Niestety nie posiadamy informacji, gdzie w Warszawie wykonuje się tego typu operacje metodą laparoskopową. Na pewno należy szukać w oddziałach urologicznych. Proponuję skontaktować się telefonicznie z największymi oddziałami urologicznymi w województwie (w tym akademickie). Na pewno w którejś z klinik wykonują tego typu zabiegi.

Jak każda operacja tak i operacja laparoskopowa nerki niesie za sobą pewne ryzyko powikłań. W związku z zaawansowanym wiekiem pacjenta ich częstość nieznacznie wzrasta. Technika laparoskopowa polega na wprowadzeniu kamery i narzędzi przez małe cięcia (ok. 1,5 cm) zamiast tradycyjnego długiego cięcia. Dzięki temu jest to operacja mniej inwazyjna jednak wymagająca bardziej doświadczonego zespołu ludzi.

Proponuję porozmawiać o możliwościach leczenia z lekarzem rodzinnym.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.