Opis zdjęcia RTG kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego

Proszę o pomoc poradę dostałem taki opis zdjęcia RTG co ja mam zrobić? zdjęcie - kręgoslupa lędźwiowo — krzyżowego Zaznaczona skolioza lewoboczna kr L z rotacja trzonow. Wysokosc trzonów zachowana. Przesuniecie trzonu kr L4 wzgledęm trzonu kr L5 ku tyłowi o ok 7 mna przemawiajce za zeslizgiem - retrospondylolisthesis z rownoczesnym nieznacznym zwezeniem przestrzeni miedzytrzonowej L4.L5., oraz przesuniecie trzonu kr L3 względem L4 0 ok 5 mm. Deformacyjne wyrośla kostne na krawędziach trzonów

Aleksander Ropielewski

Stwierdzono kręgozmyk. Sugeruję kontakt z ortopedą lub neurochirurgiem w celu ustalenia konieczności i możliwośći leczenia operacyjnego.

witam,
Przesunięcia trzonów kręków nie są fizjologiczne , może dojść do kręgozmyku i nasilenia bądż pojawienia się objawów bólowych. Dlatego też polecałabym wizytę u lekarza specjalisty rehabilitacji bo to jedyny sposób aby spowolnić/zatrzymać ten proces. Dodatkowo należy wprowadzić w życiu codziennym zmiany, które zmniejszą obciążenia kregosłupa.
Pozdrawiam