Pieczenie i nalot na języku

od dluzszego czasu mam problem z jezykiem,jest jakby "nieswoj"piecze,jakby byl pokryty drobnymi klaczkami!Bylam z tym problemem u dentysty,laryngologa,dermatolog wzial wymaz i nic nie znalazl,a domowy przepisal,prepatary z vit B i kwas foliowy,biore to juz dluuuugo,....i nic,mam dyskomfort i depresyjne wahania!

Lek. Paweł Baljon

Witam!

Biały nalot oraz dolegliwości w obrębie jamy ustnej i języka mogą świadczyć o pojawieniu się grzybicy. W leczeniu stosuje się miejscowe i/lub ogólnoustrojowe leki przeciwgrzybicze. Warto pamiętać, aby leczenie było relatywnie długie oraz, że podczas stosowania leków należy utrzymać dietę z niską zawartością cukrów prostych (słodycze, owoce) oraz potraw mącznych - które sprzyjają rozwojowi grzyba.
Warto wykonać też badania podstawowe (morfologia, glukoza), ponieważ infekcje grzybicze pojawiają się często w przypadku obniżonej odporności organizmu, a także w cukrzycy.