Plamienia na początku ciąży

Witam serdecznie, bardzo proszę o pomoc. Wyjechałam służbowo nad morze (mieszkam na Dolnym Śląsku). To był 6 tydzień mojej ciąży i w pierwszym dniu pobytu dostałam plamień na początku ciąży (brązowawy śluz). Trwało to ok. 2 dni. Na trzeci dzień nic nie było, ale był to dzień wyjazdu. Po powrocie do domu znów miałam plamienia. W 6 tygodniu ciąży zrobiłam badania. Lekarka zmierzyła pęcherzyk (22 mm), co do wielkości zarodka powiedziała, że jeszcze go nie za bardzo widać. Dla mnie wyglądało to mniej więcej tak: zarys macicy, pęcherzyk, który wskazała mi lekarka i mniej więcej 1/10 tego pęcherzyka biała plamka. Czy to mógł być zarodek? Skąd te plamienia na początku ciąży? Moja lekarka obecnie przebywa na urlopie a w miejscowości w której mieszkam nie mogę skorzystać z usług innego lekarza. Pojechałam więc dziś do szpitala. Tam lekarz zbadał mnie wziernikiem i akurat nie miałam plamień. Powiedział, że wszystko jest ok. Plamienia jednak pojawiły się po powrocie i cały czas trwają. Są delikatne. Często oddaję mocz i przy podcieraniu delikatnie widać brązowawy śluz. Bardzo proszę o poradę - wizytę u lekarki mam dopiero za 6 dni. Do szpitala najbliższego mnie nie przyjmą, ponieważ remontowany jest oddział ginekologiczny. Czy czekać do wyznaczonego terminu czy też jechać do szpitala dalej?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Takie plamienia mogą towarzyszyć fizjologicznej ciąży. Nie muszą one oznaczać, że istnieje zagrożenie poronieniem. Przy pęcherzyku o średnicy 22 mm zarodek powinien być już widoczny, ale czasem się zdarza, że jest on widoczny nieco później. "Plamka", którą Pani widziała, była pewnie pęcherzykiem żółtkowym - struktur,ą która odżywia zarodek we wczesnej ciąży i jest widoczna w badaniu USG na kilka dni przed pojawieniem się samego zarodka. Choć nie powinna być ona "biała" na obrazie, a raczej narysowana białą linią i ciemna w środku. To, co może Pani zrobić przed powrotem lekarza, to dwukrotne zbadanie poziomu hormonu bHCG, w odstępie dwóch-trzech dni (badanie dostępne w każdej przychodni). Dynamika wzrostu jego poziomu wniesie pomocniczą informację o prawidłowym rozwoju ciąży. Nie ma natomiast powodu, żeby udawała się Pani na ostry dyżur, jeśli nie doświadcza Pani obfitego krwawienia z dróg rodnych (tak obfitego, jak pierwsze dni miesiączki). Pozdrawiam serdecznie!