Po co w ogóle brać Metmorfinę?

Po co brać Metmorfinę? Jeżeli ktoś mieści się w takim przedziale glukozy 70-99, to powinien mieć wszystko oki. A tu jak czytam na specjalistycznych Forach jeden mdleje , druga ma zawroty głowy itd. Dziwne jest to, że Ci ludzie z c.t-2 przy cukrach 120-150 czuja się wyśmienicie.Po co więc brać metforminę i wymiotować? Rozumiem jeszcze ,że ktoś ma problemy z tarczycą , to odrębna sprawa ale tak? Musi być inne racjonalne wytłumaczenie a nie ,że każdy ma inaczej.

Lek. Wojciech Zygmunt

Metformina ma korzystne działanie metaboliczne. To, że niektórzy dobrze czują się przy glikemii 120-150, a nawet wyższej, wcale nie oznacza, że ma to korzystny przewlekły efekt na ich organizm. Mówię tutaj o zwiększeniu ryzyka rozwoju chorób o charakterze angiopatii (nefropatia, retinopatia, choroby sercowo-naczyniowe) oraz neuropatii. Nie wspominając już o zwiększonym ryzyku infekcji (mikroorganizmy uwielbiają rozwijać się w słodkim środowisku). A glikemia 70-99 nie jest wskazaniem do stosowania metforminy, chyba, że jest się otyłym. Pozdrawiam.