Zapytaj lekarza

1 , 0 1 5 , 9 9 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Podwyższony poziom glukozy we krwi a cukrzyca

Podwyższony poziom glikozy we krwi: Glukoza(Surowica po 2 h. z 75 g. glukozo) - 185 mg/dl Glukoza (Surowica) - 114 mg/dl Jaka jest interpretacja tego badania co ono oznacza, czy mam cukrzycę czy powinienem brać leki
MĘŻCZYZNA, 31 LAT ponad rok temu

Witam Pana,

Prawidłowe stężenie glukozy na czczo, to 70-99 mg/dl, zaś 2 h w teście OGTT < 140 mg/dl. Ma Pan stan przedcukrzycowy. Proszę skontaktować się z diabetologiem. Z uwagi na Pan młody wiek najprawdopodobniej niezbędne będą dodatkowe badania. Wszystko zależy od wyników zebranego wywiadu lekarskiego i badania fizykalnego.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy. Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”. Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból. Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach. Objawy nasilają się nocą. Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.

Specjalista w dziedzinie neurologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety