Poluzowana kość gnykowa i wiotkie mięśnie podgnykowe u 33-latki

Dzień dobry mam 33 lata i nastepujacy problem otóż od pewnego czasu gruchocze mi w szyi głośno przy poruszaniu głową. W badaniu palpacyjnym mam bardzo obluzowaną kość gnykową i wiotkie mięśnie podgnykowe Stało mi się to po zaciśnięciu się mięśni wokól krtani od tężyczk i(wykryto ją)l ub od nerwicy. Leki na nerwicę nic mi nie pomogły. Zwiotczały mi jeszcze bardziej mięśnie podbnykowe. leki na depresję nie pomogły. Bardzo mnie ta kość uciska jak się przesunie,ze aż mi cięzko funkcjonować.Czy kotoś z Państwa wie jak można to leczyć. Bardzo proszę o jakiekolwiek informacje, dziekuje i serdecznie pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Mięśnie podgnykowe to mięśnie środkowe szyi. Znajdują się na szyi poniżej kości gnykowej. Ich przyczepy można zlokalizować głównie m.in. na mostku i łopatce. Do grupy mięśni podgnykowych należą:
Mięsień mostkowo-gnykowy
Mięsień łopatkowo-gnykowy
Mięsień mostkowo-tarczowy
Mięsień tarczowo-gnykowy

Funkcja mięśni podgnykowych polega na ustalaniu kości gnykowej. Dodatkowo mogą one unosić chrząstkę tarczowatą wraz z krtanią podczas łykania. Napinają blaszkę przedtchawiczą powięzi szyi oraz obniżają kość gnykową i chrząstkę tarczowatą.
Czasami może dojść do choroby nazywanej wiotkością krtani, ma ona miejsce jedynie u dzieci. Proszę skontaktować sie z lekarzem neurologie, który będzie mógł dokonać oceny czynności mięśni i wykluczyć niektóre dość rzadki choroby. Ważne jest, żeby raz jeszcze lekarz laryngolog zbadał panią podmiotowe i zobaczył czy rzeczywiście ma miejsce t nadmierna wiotkość.

Jeśli nie uda się znaleźć obiektywnej przyczyny i podłoża organicznego dolegliwości ani ich zobiektywizować, w takim wypadku przydatna może być konsultacja psychologiczna lub psychiatryczna. Psycholog będzie mógł wskazać na niektóre techniki radzenia sobie ze stresem, co może być np. przyczyną zbytniej koncentracji na oddychaniu i jego niemożności. Może być pomocna także konsultacja psychiatryczna, ponieważ Pani dolegliwości mogą wynikać np. z ataków paniki w przebiegu nerwicy lub depresji.

W Pani przypadku ważne jest prawidłowe zebranie wywiadu. Istotne jest w jakich okolicznościach dolegliwości się pojawiają i kiedy są bardziej intensywne. Czy towarzyszy temu zwiększone napięcie emocjonalne? Czy ma to miejsce w jakiś szczególnych sytuacjach? Z całą pewnością objawy ni pasują do żadnej z częstych jednostek chorobowych. Trzeba jednak najpierw wykluczyć przyczyny organiczne.