Powrót do partnera po kryzysie

rozwazamy o powrocie do siebie. a boje sie tego wszystkiego. boje sie mu powiedziec co czuje i co mysle o tym. on sex stawia na pierwszym miejscu. wiem ze sie zagubil duzo przeszedl w mlodosci chodzby szybka smierc ojca ciagle jakies traumy i uciekl do to tego. od mlodzieczych lat przegladal strony z sexsem a teraz przeszedl do reali. a ja chce sie z nim zejsc mamy dziecko i chce wjakism sposob mu powiedziec ze to co robi to nie jest zdrowe . tylko wlasnie nie wiem jak zaczac z nim rozmawiac

Szanowna Pani,

opisana relacja wygląda na bardzo trudną i obciążającą szczególnie dla Pani.
Warto zasugerować partnerowi, że w tak złożonej i zaawansowanej relacji (tym bardziej, że mają Państwo dziecko), można skorzystać z terapii par i małżeństw.
Problemy z wcześniejszych etapów życia małżonków, odbijają się na ich wzajemnej relacji, co nie oznacza, że nie można sobie z nimi poradzić. Warto jest podjąć pracę nad sobą żeby mieć udany i satysfakcjonujący związek.

Pozdrawiam serdecznie
Marta Melka-Roszczyk

Dzień dobry!

Jeśli problemy były na tyle złożone, mieliście trudność w rozmawianiu o swoich emocjach, uczuciach, obawach, a dodatkowo wnieśliście Państwo w związek własne problemy i traumy okresu dojrzewania, warto rozważyć podjęcie terapii partnerskiej.

Pozdrawiam!

Chce się Pani zejść z partnerem i od razu go zmienić. To trochę jak komunikat "nie akceptuję Cie takiego jakim jesteś", "chcę być z kimś, kogo sobie wyobrażam, a nie z Tobą, jakim naprawdę jesteś". Warto się nad tym zastanowić, bo próba naprawienia relacji przez naciskanie na to, by druga osoba się zmieniła, może doprowadzić do kolejnego rozstania i cierpienia. Warto, żeby Pani zadała sobie pytanie, czy na pewno chce być z tym człowiekiem, takim jakim on jest? A co jeśli on się nie zmieni? Bo może być tak, że zacznie chodzić na psychoterapie, przepracowuje swoje traumy, trudności, nauczy się bardziej adaptacyjnych form regulowania emocji i samooceny niż poprzez sex. Ale może także powrócić do starych schematów..

Witam
Myślę, ze najlepiej w taki sposób w jaki napisała Pani o tym - po prostu i otwarcie
Bardzo ważne jest żebyście omówili ze sobą wszystkie ważne sprawy , nurtujące Was wątpliwości, przedstawili swoje potrzeby jeszcze przed wspólnym zamieszkaniem żeby nie odczuwać później rozczarowania. Również później, gdy będziecie razem rozmawianie i omawianie na bieżąco wszystkich problemów pozwoli Wam utrzymać związek i czerpać z niego radość.
pozdrawiam Ludmiła Kulikowska Kubiak