Poziom glikemii w ciąży

Witam! Jestem w 27 tyg. ciąży. Dziś miałam robione badanie z obciążeniem na cukrzycę. Badanie było przeprowadzone na miejscu, w gabinecie lekarskim, wyniki dostępne w zasadzie natychmiast, badane na stosunkowo małym urządzeniu w gabinecie (standard w Niemczech). Krew pobierana z żyły ramienia. Cukier na czczo wynosił 67 mg/ul. Nieco mnie zdziwił ten poziom, gdyż kilka dni wcześniej robiłam 2 razy badanie cukru na czczo w laboratorium w przychodni w Polsce i wynosił raz 93 mg/ul, drugi raz 86 mg/ul. Wczoraj jednak, przed badaniem, od 17:00 już nic nie jadłam i być może to miało wpływ na niższy poziom. Po obciążeniu 75 g glukozy poziom wzrósł po godzinie do 83 mg/ul, ale po 2 godzinach spadł do poziomu 52 mg/ul. Prowadząca ginekolog stwierdziła, że poziom jest super i mogę jeść, co chcę. Dopiero w domu zobaczyłam wyniki i zdziwił mnie ich niski poziom. Mieszkam za granicą, być może obowiązują inne standardy, choć górne granice dla cukrzycy ciążowej są niemal identyczne z polskimi, dolnych nie mam oznaczonych. W związku z powyższym mam pytanie, czy powinnam być jednak zaniepokojona wynikami i zastosować się do jakiejś diety.

Witam! Standardy określają górne granice glikemii w doustnym teście tolerancji glukozy. Wg tych norm wynik testu jest prawidłowy. Prawdą jest natomiast iż glikemie w Pani przypadku są dość niskie, zwłaszcza 120 min. po obciążeniu. Warto co jakiś czas powtórzyć oznaczenie na czczo, być może powtórzenie testu. Pytanie też dlaczego zamiast standardowo wykonywanego testu tolerancji glukozy u ciężarnych (tzw. GCT) - po obciążeniu 50 g glukozy i oznaczeniu glikemii po 1h, u Pani wykonano standardowy OGTT - wg standardów wykonuje się w przypadku występowania czynników ryzyka lub nieprawidłowych wyników GCT. Może to oczywiście wynikać z innych standardów obowiązujących w Niemczech. Pozdrawiam