Prawidłowa waga - jaka powinna być?

Witam. Mam 12 lat, 175 cm wzrostu i ważę 79 kg. Czy ta waga jest prawidłowa do mojego wzrostu? A jesli nie, to jaka by była prawidłowa?

12 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Według siatek centylowych zarówno Twój wzrost jak i masa ciała znajdują się powyżej 97 centyla. Oznacza to, że zarówno ważysz więcej jak i jesteś znacznie wyższy, niż inni chłopcy w Twoim wieku. Ponieważ wartości masy ciała i wzrostu są do siebie proporcjonalne, oznacza to, że rozwijasz się harmonijnie. Mimo wszystko jednak powinieneś porozmawiać z rodzicami i skierować się wraz z nimi do specjalisty pediatry. Lekarz powinien bowiem ocenić czy Twój wzrost i masa ciała są prawidłowe, czy też wynikają na przykład z zaburzeń hormonalnych.