Prawidłowy rozwój ciąży przy cytomegalii

Witam, Czy mając w organizmie wirusa cytomegalii jakie mogę mieć powody do obaw będąc w przyszlości w ciąży? jaki wpływ może mieć wirus na dziecko? Pozdrawiam

Wiele zależy od tego, czy jesteś już jego nosicielką (a więc zaraziłaś się np. w dzieciństwie), czy do zarażenia po raz pierwszy dojdzie w trakcie ciąży. W pierwszym przypadku, jeśli chorowałaś dawniej niż pół roku przed zapłodnieniem, ryzyko wystąpienia u dziecka cytomegalii wrodzonej jest niewielkie - wynosi zaledwie około 1%. W drugim - niestety - wzrasta: twoje dziecko ma jedynie około 50% szans na uniknięcie zarażenia.