Problemy z zachowaniem rodzica

Witam. Moja mama od pewnego czasu bardzo dziwnie się zachowuje. Bardzo dużo się śmieje (np. będąc w sklepie wybierając szampon lub pijąc kawe) śmieje się cały czas. Jest to taki głupawy śmiech. Ciągle nuci jakieś piosenki (jesteśmy u lekarza a ona nuci.. jest mi wtedy bardzo głupio). Zachowuje się bardzo dziwnie. Wychodzi z domu o 22 mówiąc że jedzie do sklepu i potem wraca bez zakupów. Potajemnie pali papierosy. Powoduje wiele awantur i nie daje sobie pomóc. Proszę o pomoc

Dzień dobry,

Bez osobistego badania nikt nie może diagnozować Pana mamy.
Stąd najlepiej - jak uda się Panu bądź innej bliskiej osobie - namówić mamę na wizytę u lekarza psychiatry (np.: Poradnia Zdrowia Psychicznego, prywatnie) celem konsultacji, czy zachowania mamy są objawem choroby i wdrożenia oddpowiedniego leczenia (o ile).

Witam,
symptomy, które Pan wymienia rzeczywiście mogą wskazywać na występowanie choroby psychicznej. Trudno jednak diagnozować pana mamę, nie przeprowadzając wywiadu.
Jest kilka chorób, które wykazują tego typu objawy. Proszę w sposób delikatny zasugerować mamie, że zauważył Pan zmianę w jej zachowaniu i zaproponować jej wizytę u lekarza.
Proszę się jednak przygotować na sytuację, kiedy mama nie będzie podzielała Pana zdania, ponieważ jak wynika z opisu czuje się "dobrze", chodzi uśmiechnięta, podśpiewuje.
Niestety, nikt poza mamą, nie może zdecydować o tym, by skonsultować mamę psychiatrycznie.
Nie wiemy jakie to zaburzenie, o jakim podłożu i jak bardzo się rozwinie ( bądź nie).
Proszę jednak pamiętać, że ma Pan prawo zadzwonić na pogotowie, kiedy stan pacjenta zagraża jego zdrowiu lub życiu albo zdrowiu lub życiu innych osób, a wtedy nawet bez zgody pacjenta, zostaje on hospitalizowany.
Jeśli więc mama będzie bardzo agresywna, proszę nie mieć wyrzutów sumienia, tylko zadzwonić na pogotowie.
Czasem niestety, choć jest to bardzo przykry widok z którym wiąże się wiele emocji, jest to jedyne wyjście.

Jeśli będzie Pan miał jeszcze jakieś wątpliwości proszę pytać.

Trzymam kciuki by mama dała się przekonać do wizyty
pozdrawiam serdecznie
Aneta Kaluba
www.zmianamyslenia.pl