Problemy ze świadomym mówieniem u rocznego dziecka

Martwi mnie że mój roczny synek nie mówi świadomie żadnych słów, duzo by chci a l powiedziec lecz wychodzi mu tylko yyyy... eee...gaworzy od 10 mż.wczesnie zaczął chodzić. Poza tym nie utrzymuje kontaktu wzrokowego z osobą która go nosi, z daleka kontakt jest w porządku. Gdy się czegoś boi siada wtedy w kącie. Pokazuje palcem gdy coś chce. Uwielbia tańczyć i słuchać muzyki. Przytula się lecz buziaka nie chce dać. Czy może mieć autyzm i gdzie w okolicach Tarnowa mogę szukać dobrego specjalisty

Witam,

Według mnie nie ma powodu, by na podstawie w/w objawów podejrzewać u dziecka autyzm. Jeśli jednak ma Pani wątpliwości, proszę udać się do dziecięcego psychologa. Kontakt powinna Pani dostać w przychodni, do której zapisane jest dziecko.

Pozdrawiam

Rozwój werbalny u dzieci przebiega w różnym tempie. Nie musi być to wskaźnikiem zaburzeń z kręgu autyzmu, szczególnie, jeśli Malec rozwija się intensywniej i szybciej w innych dziedzinach (kinestetyka). Jedynym niepokojącym objawem może być brak kontaktu wzrokowego w bliskiej relacji, jednak, to też nie stanowi jeszcze przesłanki czy wyznacznika zaburzeń autystycznych. Jeśli jest Pani mocno zaniepokojona, warto porozmawiać na początek z pediatrą, który prowadzi synka. Konsultacja z psychologiem dziecięcym też może rozwiać wątpliwości.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Trudno powiedzieć na bazie listu czy to autyzm jednak wszelkie niepokoje zawsze warto sprawdzić. Najlepiej zacząć od pediatry i poradni psychologiczno pedagogicznej. Powinni wstępnie pomóc ewentualnie skierują na dodatkowe badania.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu