Przeprowadzanie testu hamowania z deksametazonem

Witam, proszę o potwierdzenie czy dobrze rozumiem jak przeprowadzić test hamowania z deksametazonem podawanym po 0,5mg co 6h przez 2 doby. Zakładając badanie o 8:00 zaczynam przyjmowanie 0,5mg deksametazonu o 08:00 2 doby przed planowanym pobraniem krwi i kończę o 2:00 w nocy na 6h przed badaniem? Łącznie 8x0,5mg=4mg?

Dzień dobry,

Jeśli ma Pan zaplanowany test z 4 mg Dexamethazonu, bo wynik testu z 1 mg był niejednoznaczny, to tak. Sumaryczna dawka leku powinna wynieść 4 mg. Jednak w przypadku potwierdzonej hiperkortyzolemii wynikającej z braku hamowania kortyzolu po 1 mg Dexa lub braku rytmu dobowego wydzielania kortyzolu , czy zwiększonego wydzielania kortyzolu w dobowej zbiórce moczu zaleca się raczej hamowanie kortyzolu dawką 8 mg dexametazonu (pełny test Liddle'a. Proszę jednak zdać się na lekarzy, którzy zalecili Panu test i wziąć łącznie 4 mg leku.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz