RTG stawów biodrowych u 39-latki

Dzień dobry mam pytanie odnośnie wyniku opisu badania RTG stawów biodrowych zktórych wynika cytuję- zwężenie górnych części obu szpar stawóbiodrowych z podchrrzęstnąsklerotyzacjąstopów panewek. Osklerotyczny obszar w okolicy powierzchni stawowej kości biodrowej lewego stawu krzyżowo biodrowego -osteitis condensans ilii. nadmieniam że mam 39 lat i gdzieś od 12 lat miałam problem z tymi dolegliwościami.Czy to coś groźnego,jak to leczyć farmakologicznie czy też czeka mnie inwazja operacyjna?Proszę

Szanowna Pani

Stwierdzenia zawarte w opisie RTG dotyczą zmian zwyrodnieniowych obu stawów biodrowych i lewego stawy krzyżowo-biodrowego.
Potrzebna jest dalsza diagnostyka np. w kierunku zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa lun martwicy głów kości udowych.
39 lat to trochę za wcześnie na powstanie samoistnych zmian zwyrodnieniowych.

Niezależnie od przyczyny, zmiany zwyrodnieniowe bioder będą ulegać pogorszeniu z czasem. Może się w pewnym momencie okazać, że jedynym rozwiązaniem będzie leczenie operacyjne. Ale spokojnie - to dopiero za kilka/kilkanaście lat - zdąży Pani do tego czasu oswoić się z perspektywą operacji, która na obecnym etapie choroby może Panią bardzo niepokoić, podczas gdy za kilkanaście lat będzie Pani upatrywać nadzieję na pozbycie się przykrych dolegliwości.
Do tego czasu, może Pani pomóc sobie:
- stosując leki przeciwzapalne np. Meloxicam, Movalis, Olfen, Majamil, Diclac, Voltaren itp.
- stosując suplementy odżywiające chrząstkę np. chondroityna, glukozamina, kwas hialuronowy, kolagen itp.
- korzystając z zabiegów fizykoterapeutycznych
- uprawiając systematyczny wysiłek fizyczny w odciążeniu stawów biodrowych - np. jazda na rowerze, pływanie.

Ale to dopiero po tym jak będzie jasna przyczyna dolegliwości bólowych, a więc po dokładnej diagnostyce i postawieniu rozpoznania choroby.
Uważam, że powinna Pani wykonać tomografię komputerową miednicy ze stawami biodrowymi.

z wyrazami szacunku
Jędrzej Kosmowski
www.ArtroCenter.pl