Silna gorączka i wymioty po wyjęciu kleszcza

dobry wieczor mam male pytanie moja kuzynka miala kleszcza i go wyciagnela bez glowki a teraz ma silna goraczke wymiotuje majaczy oraz ma strasznie nogi popuchniete oraz wokol tego miejsca po kleszczu ma czerwone wokolo i na dodatek nie ma ubezpieczenia a ja niewiem co mam robic wiec prosze o porade????????????

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, niepełne usunięcie kleszcza powoduje, że kleszcz wymiotując wprowadza swoją ślinę i treść do ludzkiego krwioobiegu. Powyższe objawy świadczą o rozwijającym się stanie zapalnym. Proszę niezwłocznie udać się do lekarza.