Skrócona szyjka macicy w 35. tygodniu ciąży a ryzyko przedwczesnego porodu

Witam. Jestem w 35 tygodniu ciąży i lekarz przy badaniu powiedział mi że mam skróconą szyjkę macicy. Jakie jest ryzyko przedwczesnego porodu i kiedy może on nastąpić?

Witam. Na podstawie samego skrócenia szyjki macicy nie można ocenić kiedy dokładnie wystąpi poród. Myślę że nie ma Pani powodów do niepokoju - proszę pamiętać, że planowany termin porodu wyznaczany jest orientacyjnie a dziecko w 35 tygodniu ciąży jest już dojrzałe i gotowe do przyjścia na świat.

Witam.

Trudno powiedzieć kiedy nastąpi poród. Skracanie szyjki, odejście czopa śluzowego i pojawiające się rozwarcie zwiastuje jednoznacznie że organizm przygotowuje się do porodu. Póki co u Pani występuje tylko jeden z objawów co znacza, iż musi Pani być czujna. Proszę częściej odwiedzać lekarza ginekologa celem obserwacji zwiastunów porodu, zaś w przypadku pojawienia się wodnistej wydzieliny z dróg rodnych lub regularnych skurczów macicy-bezwzględnie udać się do szpitala.

Pozdrawiam.