Spadek testosteronu z powodu niedoczynności tarczycy u męża

Mój mąż od 6.2013 leczy się na niedoczynność tarczycy.Z tego powodu bardzo spadł Mu poziom testosteronu. Lekarz prowadzący skupia się na wyniku tsh. Oboje jesteśmy przed 50-tką i od półtora roku jesteśmy razem. Mąż nigdy nie był "z temperamentem" i miał lekkie problemy ale teraz w ogóle nie może i z tego powodu zaczyna popadać w depresję. Czy może np. zacząć brać jakieś tabletki z naturalnych składników/ penigra/czy coś innego, co mogłoby minimalnie pomóc i nie zaszkodzić? Pozdrawiam. Dorka B.

Dzień dobry!

Niedoczynność tarczycy i spadek poziomu testosteronu jednoznacznie negatywnie wpływa na sprawność seksualną. Mąż powinien wybrać się do lekarza seksuologa. Jest możliwe farmakologiczne poprawienie libido, ochoty na seks oraz zdolności erekcyjnej. Pierwszym krokiem jest jednak diagnoza, komplet badań. Używanie suplementów diety dostępnych bez recepty jest bezzasadne.

Pozdrawiam!

Wyrównanie profilu TSH, fT3, fT4 - jest bardzo ważne.
O leczeniu seksuologicznym powinien zadecudować lekarz seksuologa. Niekoniecznie musi się to wiązać z ingerencją w poziom testosteronu, który jednak powinien być monitorowany.
Pobieranie na własną rękę suplementów nie jest dobrym rozwiązaniem w tak złożonej sytuacji klinicznej.
Generalnie używanie suplementów na podstawie reklamy jest naiwnością, ale reklama telewizyjna i internetowa wygrywa z opiniami ekspertów.
Pozdrawiam. JW.