Spłaszczona potylica u 22-letniego mężczyzny

Czy spłaszczona potylica upoważnia mnie 22-letniego mężczyznę do badania typu Tomografia Komputerowa lub Rezonans Magnetyczny. Czy spłaszczenie potylicy może być czynnikiem powodującym lub sprzyjającym powstawaniu nerwicy lub trudności w koncentracji uwagi lub innym zaburzeniom funkcji poznawczych? Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry dziękuje.

Witam Pana

W XVIII i XIX stworozno naukę nazywaną frenologią. Frenolodzy uważali, że talenty, zdolności oraz cechy charakteru zależą od lokalizacji w ośrodkach korowych mózgu. Natomiast one znajdują odzwierciedlenie w anatomicznym kształcie czaszki. Ówczesne poglądy aktualnie całkowicie się zdezaktualizowały i nie znaleziono żadnych powiązań pomiedzy budową czaszki, a cechami charakteru, objawami lęku czy zaburzeniami koncentracji uwagi. Nie podaje Pan, ale zakładam, że Pana kształt potylicy jest wrodzony, a nie powstał na skutek żadnego urazu głowy. Tak czy inaczej, jesli opisane objawy o charakterze lęku, zaburzeń koncentracji Pana niepokoją, a nigdy nie były diagnozowane, warto zgłosić się na wizytę do psychiatry, który powinien skierować Pana na badanie EEG, a nawet badanie obrazowe mózgu.

Pozdrawiam!