Spłycona fizjologicznie lordoza w RTG kręgosłupa

Dzisiaj odebrałam zdjęcie rtg kręgosłupa części szyjnej. : Spłycona fizjologicznie lordoza. Podejrzenie niestabilności C-5. Wizytę u neurologa mam 17 lutego. Co to może oznaczać. I czy taki opis moze powodować : dręwienie rak i skurcze stóp.

Aleksander Ropielewski

Takie objawy mogą występować w niestabilności odcinka lędźwiowego. Należy wykonać badanie rezonansu magnetycznego. Być może konieczne będzie leczenie operacyjne. Konieczny jednak kontakt z neurochirurgiem (z wynikiem badania MRI).

Witam, Panie stażysto odcinek C oznacza odcinek szyjny tak notabene. Generalnie wysuwanie diagnozy niestabilności na podstawie RTG jest mocno naciągane. Natomiast jest to faktycznie możliwe - najczęściej jednak mamy do czynienia w wypukliną krążka międzykręgowego i to może faktycznie dawać objawy drętwienia rąk czy wypuszczania przedmiotów z ręki. Natomiast co do objawów przy stopach to raczej jest to inne źródło problemu. Natomiast wykonanie MRI nie jest złym pomysłem - w szczególności jeśli był wcześniej jakiś wypadek (np drogowy).