Stan podwyższonego cukru i zbyt wysokiego ciśnienia

Piszę w sprawie mojej babci. Lekarz zdiagnozował u niej podwyższony cukier i zbyt wysokie ciśnienie. Przepisał po jednej tabletce: rano- Bisocard 2,5 , Tritace 5, Diuresin; wieczorem- Polocard 75 , Simvacard 20. Od jakiegoś czasu ma co rano zawroty głowy, zaburzenia równowagi i nasiloną potliwość. Babcia czuje się coraz gorzej, zawroty nie pozwalają jej normalnie funkcjonować. Co jest przyczyną jej stanu? I czy nie powinna brać leków na nadciśnienie również wieczorem zamiast trzech rano?

Dzień dobry,

Proszę zmierzyć ciśnienie oraz puls babci - w momencie pogorszenia samopoczucia.. Jeśli ciśnienie jest zbyt niskie, to należy zredukować dawkę leków hipotensyjnych (od nadciśnienia) lub jak sama Pani pisze - rozłożyć ja w czasie - np. 2 rano, a jeden wieczorem (np. Tritace). Wszystko powinno odbywać się pod kontrolą lekarza, któremu powinnyście Panie opowiedzieć o dolegliwościach.Czy cukier był bardzo podwyższony? Nieprawidłowa glikemia na czczo jest wskazaniem do wykonania testu OGTT z 75 g glukozy, tzw. krzywej cukrowej. Najprawdopodobniej jednak stan zdrowia babci wiąże się z zastosowanymi lekami i ich zbyt silnym działaniem. Na pewno konieczna jest kontrola lekarska i zapewne modyfikacja dotychczasowego leczenia.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych, ale mało znanych i lekceważonych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa.
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli