Kobieta , 29 lat Witam, piszę w oczekiwaniu na wizytę u ortopedy (bo chwilę to niestety jeszcze potrwa). Otóż od kilku dni czuję bóle piszczeli - z przodu, jakby na kościach, symetrycznie na obu nogach. Mięśnie mnie nie bolą. Zaczęło się jak któregoś dnia musiałam pobiec na przystanek aby zdażyć na autobus. Bóle nasilają się np. przy dźwiganiu. Zaznaczę, że niestety, ale mam nadwagę (ok. 10 kg.). Boję się, co to może być...
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Ortopedia – Ciało ludzkie składa się z blisko 206 kości. Układ kostny i stawowy zapewnia stabilny punkt mocowania dla tkanek miękkich. Kości połączone są ze sobą za pomocą więzadeł i ścięgien. Chronią ważne narządy wewnętrzne, np. mózg, serce, płuca. Pełnią również funkcję magazynu składników mineralnych, wapnia i fosforu, które są dostarczane do różnych części ciała przez krew.
  • Nadwaga – Przyczyny nadwagi są różne. Nie zawsze nadwaga i otyłość wynikają z lenistwa żywieniowego lub złej diety. Zbyt duża masa ciała może mieć podłoże psychiczne lub emocjonalne. Wówczas jedzenie traktuje się jak rodzaj nałogu i określa się jako uzależnienie od jedzenia.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników: