Tak bardzo chcę schudnąć, ale sama nie daję rady!:(

Witam, mam 18 lat, mam 170 cm wzrostu i zawsze byłam bardziej "postawną" dziewczyną... Przez jakiś czas widziałam co się ze mną dzieje, tzn. przybieram powoli na wadze, ale bałam się nawet stanąć na wagę. Wiem, to głupie.. Kilka dni temu odważyłam się i kiedy zobaczyłam, że ważę 85 kg załamałam się:( Próbowałam różnych sposobów, wmawiałam sobie, że mam silną wolę i mi się uda. Ćwiczyłam, odstawiłam słodycze, ograniczyłam jedzenie. Niestety po jakimś czasie wszystko wracało. I kiedy raz złamałam tą swoja "zasadę" wszystko upadało. Mam taki charakter : "Albo wszystko, albo nic"... Bywały chwile, kiedy już naprawdę dobrze wyglądałam. Myślałam o wizycie u dietetyka, ale znajoma podpowiada, żebym najpierw sama spróbowała jakiejś diety. Dokładniej polecała mi dietę: żadnego chleba, makaronów, słodyczy, a same sałatki warzywne, ryby, mięsa, posiłki co 3 godziny no i wiadomo, ćwiczenia. Trenuję siatkówkę i dosyć dużo się ruszam.. Czy to wystarczy? Co zrobić żeby bardziej się zmobilizować?:( Chęci mam... ale chyba do tej pory nie znalazłam sposobu "na siebie". Zależy mi, żeby schudnąć, chciałabym wreszcie zaakceptować siebie, a przede wszystkim być z siebie zadowolona. Pomocy!!! :((
18 LAT ponad rok temu

Witam,

Rzeczywiście masz kilkanaście dodatkowych kilogramów, ale to nie powód, żeby się załamywać, lecz działać!
Jesteś młoda, tysiąc możliwości przed Tobą.
To, czy będziesz miała ładną, szczupłą sylwetkę i zdrowe ciało zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.
Musisz się zastanowić, czy naprawdę chcesz schudnąć.
Jeśli odpowiedź brzmi "tak", nie pozostaje Ci nic innego jak działać.

 Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:

-śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
-II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem.
Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu.
Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs.
Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Napadom głodu zapobiegniesz:

- zwiększając spożycie pełnoziarnistych produktów zbożowych (razowego pieczywa, gruboziarnistych kasz, brązowego ryżu),
- ograniczając spożycie węglowodanów prostych, łatwoprzyswajalnych: cukru, miodu, czekolad, łakoci, białego pieczywa, płatków śniadaniowych z dodatkiem cukru/słodu jęczmiennego,
- dbając o równe odstępy czasowe między posiłkami.

To, co możesz zrobić to wyeliminować "bomby kaloryczne": cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, fast-foody, ciasta, ciasteczka, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Jeśli chodzi o jedzenie w szkole, przykładowe zestawy na II śniadanie to:
1. Bułka pełnoziarnista, cienko posmarowana masłem, z plasterkiem chudej wędliny (np. szynki z piersi indyka/kurczaka, szynki gotowanej) i dużą ilością warzyw (mogą być zabrane oddzielnie w zamykanej miseczce, np. papryka, ogórek, pomidor). Warzywa możesz zjadać bez ograniczeń. Do takiego zestawu dobrze jest wypić niskotłuszczowy napój mleczny: kefir, maślankę (o pojemności 150 ml) lub sok wielowarzywny.
2. Jogurt odtłuszczony (150 ml) z muesli (30 g), z dodatkiem owocu (mandarynka/kiwi/pomarańcza/jabłko w ilości ok. 100 g).
3. Baton wielozbożowy z kubeczkiem jogurtu naturalnego, owoc.
4. Jogurt z ziarnami zbóż, owoc.
5. Sałatka wielowarzywna z dodatkiem np. tuńczyka czy porcji chudego mięsa - piersi z indyka, z bułką pełnoziarnistą.

W Twojej diecie nie może zabraknąć węglowodanów!
Nie słuchaj więc rad koleżanki, która poleca rezygnację z makaronów, pieczywa i innych produktów będących źródłem węglowodanów.
Istotna jest jakość.
Wybieraj węglowodany złożone.
Ich źródłem są:
-ciemne pieczywo (pełnoziarniste)
- gruboziarniste kasze
- brązowy ryż
- warzywa.

Codziennie wygospodaruj także co najmniej 30 minut na aktywność fizyczną.
Polecam serwis abccwiczenia.pl

Znajdziesz tam przykładowe ćwiczenia, z opisem ich wykonania.

Pozdrawiam Cię ciepło!

P.S
Głowa do góry!
Wszystko się ułoży!