Terapia a poszukiwanie pomocy w sieci

czy coś w tym złego,że mimo systematycznej terapii pacjent szuka wsparcia,pomocy poza nią,np.w sieci? Czy to może szkodzić terapii, relacji terapeutycznej, czy też raczej jest bez znaczenia?

To zależy. Zasada jest taka, ze jest się w jednej terapii i w jednej relacji terapeutycznej. To działa najlepiej. Oczywiście czytanie czy sporadyczne pytanie o coś nie ma znaczenia czy wpływu. Jednak notoryczne poszukiwanie potwierdzenia może z jednej strony doprowadzić do podważenia relacji i zaufania do terapeuty, a dodatkowo narazić nas na dylematy typu- kogo słuchać, co wybrać, a tym samym zahamować proces zdrowienia. Dodatkowo jest tak, że różni terapeuci kończyli różne szkoły psychoterapii i mogą mieć różne metod i techniki pracy, które ostatecznie doprowadzają do tego samego efektu- zdrowienia, jednak przy nieznajomości tych niuansów może powstać sporo chaosu w terapii.

Witam Panią,
nie nazwałabym szukania wsparcia poza psychoterapią czymś złym, ale jest to wątek na pewno do głębszej analizy, dlaczego nie wystarcza Pani relacja terapeutyczna, dlaczego musi Pani szukać jeszcze gdzieś indziej pomocy? Czy to chodzi o zaufanie do terapeuty? Brak wiary w kompetencje? Czy odczuwa Pani, że za mało Pani otrzymuje....? To jest bardzo ważny temat, który należy poruszyć podczas swojej terapii. Będzie to również ważna informacja dla terapeuty.

Pozdrawiam
Izabela Makowska-Trzeciak

Witam, mówienie wprost i poruszanie trudnych tematów na terapii, wzbogaca terapię, unikanie ich spowalnia terapię i jednocześnie sygnalizuje, że boryka się Pani z czymś trudnym. Szukanie informacji na zewnątrz, niewnoszenie ich do relacji terapeutycznej, może wynikać z obaw, że nie zostanie pani zrozumiana lub z ochrony terapeuty (aby nie zostać odrzuconym) . Warto sprawdzać swoje wyobrażania, zamiast je wzmacniać poprzez szukanie odpowiedzi po za gabinetem. Może warto zacząć na terapii właśnie od tego, że trudno Pani mówić o "czymś" i dlatego łatwiej sięgać Pani po informację w sieci. Powodznia