Toksoplazmoza, cytomegalia, różyczka - badania przed ciążą

MAM TAKIE PYTANIE. ODEBRAŁAM DZISIAJ WYNIKI BADAŃ Z TOXO, CMV I RÓŻYCZKI. MOGĘ PROSIĆ O WYJAŚNIENIE? JESTEM PRZED CIĄŻĄ. TOXO - IGM 0,41; S/CO UJ. <0,8, DOD. >1,0; TOXO IGG - 0,13 IU/ml; UJ. <1,0, DOD. >3,0. CMV - IGG <4,O AU/ml; UJ. <4,0, DOD. >6,0; CMV - IGM 0,12; indeks UJ. <0,7, DOD. >0,9. RÓŻYCZKA IGG >500 IU/ml; UJ. <10,0, DOD. >15,0; RÓŻYCZKA - IGM 0,25; indeks: UJ. <0,8, DOD. >1,0.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Posiada Pani odporność przeciwko wirusowi różyczki (poszczepienną bądź po przebyciu choroby), więc nie musi się Pani dodatkowo szczepić przeciwko różyczce przed planowaną ciążą.

Co do cytomegalii i toksoplazmozy - wyniki badań świadczą, że nie przebyła Pani tych zakażeń. Dla rozwijającego się płodu niebezpieczeństwo stanowi świeża infekcja mamy podczas ciąży.  Dlatego po zajściu w ciążę powinna Pani wystrzegać się sytuacji, w których mogłoby dojść do zarażenia się drobnoustrojami powodującymi te choroby.

Aby zmniejszyć ryzyko toksoplazmozy, należy przede wszystkim unikać spożywania surowego mięsa, stosować rękawiczki ochronne podczas bezpośredniego kontakt z glebą (prace w ogródku), unikać kontaktu z kotami, dokładnie myć warzywa i owoce.
W każdym trymestrze ciąży powinna mieć Pani ponownie oznaczone przeciwciała anty-Toxo, gdyż w razie ewentualnego zakażenia, należy rozpocząć leczenie.

Cytomegalią zarazić się można od drugiego człowieka - chorego bądź nosiciela. Profilaktyka w tym przypadku opiera się praktycznie na ogólnych zasadach higieny, zwłaszcza w kontaktach z małymi dziećmi.

Pozdrawiam!