Utrata chęci do życia, brak apetytu i bezpodstawny lęk u 18-latki

Witam. Mam 18 lat i moim problemem jest to, że płacze bez powodu nawet po kilka razy dziennie. Gdy oglądam film, słucham muzyki, a nawet na lekcji. Rok temu miałam stany depresyjne (nieszczęśliwa miłość), chodziłam do psychologa przez pół roku. Mam wrażenie, ze znowu to wraca, brak chęci do czegokolwiek, brak apetytu, niewyjaśnione lęki. Nie wiem co robić zwlaszcza z tym płaczem. Pozdrawiam

Witam Panią, zachęcam do ponownego kontaktu z psychologiem i kontynuowaniem psychoterapii. Możliwe, że powinna Pani skonsultować się również z psychiatrą - decyzję o tym podejmie psycholog. W chwili obecnej objawy jakich Pani doznaje (płaczliwość, smutek, lęk, demotywacja, utrata apetytu) mogą świadczyć o powrocie depresji - proszę nie zwlekać z wizytą u specjalisty, im szybciej skorzysta Pani z pomocy, tym szybciej odzyska Pani równowagę i radość życia. Życzę powodzenia!

Witam Panią serdecznie. Żeby poradzić sobie z opisywanymi problemami powinna Pani rozpocząć psychoterapię u doświadczonego psychologa - psychoterapeuty. Mamy wiele różnych metod psychoterapii. Ja polecam szczególnie psychoterapię psychodynamiczną lub analityczną. W Warszawie ma Pani spory wybór takich osób. Listę psychoterapeutów z certyfikatem (mają duże doświadczenie) może Pani znaleźć na stronie Polskiego Towarzystwa Psychologicznego lub Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego albo na stronie Towarzystwa Analitycznego. Myślę, że będzie Pani musiała poczekać w kolejce, ale już po pierwszych konsultacjach, czyli 2 - 3 spotkaniach specjalista nakreśli Pani powody złego samopoczucia. Po ukończeniu terapii objawy powinny ustąpić i z dużym prawdopodobieństwem nie pojawiać się więcej w tak nasilonej formie. Życzę owocnej pracy. Małgorzata Danielewicz