W jaki sposób skutecznie wyleczyć nawracającą grzybicę?

Witam! W tamtym roku zmagałam się z grzybicą pochwy, brałam G****** dopochwowo oraz z mężem stosowaliśmy tabletki doustnie, nie pomogło. Potem była N******** dopochwowo pomogło, ale na pół roku może troszkę dłużej. I znowu, teraz brałam Klotrimazol dopochwowo i znowu mi powróciło. Już jestem zmęczona tą ciągłą grzybicą, co może być nie tak? Skąd mi to się bierze? Staram się o dziecko od roku, też nic nie wychodzi...

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Nawracające lub trudno leczące się zakażenia grzybicze narządów płciowych mogą mieć podłoże ogólnoustrojowe. W przypadkach osłabionej odporności może dochodzić do łatwych zakażeń patogenami nie stanowiących problemu dla człowieka z prawidłową odpornością. W takiej sytuacji warto ocenić gospodarkę węglowodanową pod kątem zaburzeń glikemicznych (cukrzyca), funkcję tarczycy oraz funkcję nerek.Czasami przyczyną może być także gruźlica, HIV i nowotwory. Ostatecznie w przypadku braku odchyleń we wszystkich wykonanych badaniach należy zastanowić się nad zaburzeniem równowagi mikrobiologicznej pochwy.
Proponuję skonsultować problem z ginekologiem pod kątem wspomnianych czynników.

Redakcja abcZdrowie.pl