Wielkość zmian hiperintensywnych w obrazie MRI głowy a SM

Czy wielkosc zmian hiperintensywnych w obrazie mri glowy swiadczy o SM?Tzn.czy duze zmiany to SM a male to tlo naczyniowe,czy nie ma takiej zaleznosci?

Bezpośrednio trudno określić taką zależność,bo oba rodzaje zmian mogą praktycznie występować w tych samych lokalizacjach.Zmiany naczyniopochodne i demielinizacyjne (chociaż to nie jedyne przyczyny powstawania zmian hiperintensywnych )różnicuje wywiad,wiek pacjenta,ewentualnie ich progresja w kolejnych badaniach obrazowych no i oczywiście wynik badania neurologicznego oraz ew. badań dodatkowych (np. badania płynu mózgowo-rdzeniowego).Zdarza się jednak,że umiejscowienie zmian i ich układ aby może przemawiać np. za SM-to jednak zbyt mało,aby rozpoznać tę chorobę.