Wirus HPV typ 18: jak z nim żyć?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Niestety typ 18 wirusa HPV należy do grupy typów o najwyższym ryzyku rozwinięcia się raka szyjki macicy u kobiety. Pana dziewczyna powinna bardzo skrupulatnie i regularnie przeprowadzać cytologię szyjki macicy, będąc zakażoną tym wirusem.

Jeśli współżyliście Państwo w przeszłości bez zabezpieczeń, to najprawdopodobniej obydwoje jesteście nosicielami tego wirusa. Jest kwestią zebrania dokładnego wywiadu dotyczącego ustalenia przeszłych doświadczeń seksualnych aby stwierdzić kto kogo pierwotnie zaraził, ale nie ma to większego znaczenia. Najważniejsza jest dbałość o stan szyjki macicy partnerki.

Często po jakimś czasie organizm zwalcza wirusa. W innych przypadkach zostaje on w organizmie na dłużej. Rozsądnym wyborem może być używanie przez pewien czas prezerwatywy, tak by nie zarażać się nawzajem, w razie gdy jedno z Państwa się wyleczy. W dłuższej perspektywie takie zachowanie jednak nie ma sensu, choćby z uwagi na chęć posiadania dzieci. Chyba że rzeczywiście partnerka się wyleczy, a Pan nadal będzie nosicelem, wtedy można rozważyć inseminację i współżycie wyłącznie z użyciem prezerwatywy.

Pozdrawiam serdecznie!