Wychodzenie z anoreksji a węglowodany

Wychodze z anoreksji czy w mojej diecie jest za duzo weglowodanow ?pije 2 razy dziennie nutridrinki do tego peptamen junior.Jem chałwe do 100g dziennie(bo lubie)Niestety w tym momencie nie stac mnie na wizyte u dietetyka.Mam celiakie i nietolerancje laktozy. Prosze o odpowiedz.Moja waga stanela w miejscu,a co tydzien bylo kg wiecej.Jak juz Panstwo mi napisali wiem ze waga czasem staje i to jest normalne.Prosze mi napisac co moge jesc zeby nie tyc w "tluszczyk" Bede bardzo wdzieczna. Dziekujeeee

Przy nietolerancji na laktozę nie może Pani spożywać mleka oraz jego przetworów. Przy czym istnieje szansa, że produkty fermentowane, np. jogurty, kefiry, maślanki o zredukowanej ilości laktozy Pani organizm będzie w przyszłości tolerował. Niemniej jednak radzimy na razie konsekwentnie przestrzegać diety bezglutenowej (zalecamy uważne czytanie wszelkich składów na etykietach, ponieważ producenci bardzo często dodają gluten w różnej formie do swoich wyrobów) oraz diety bezlaktozowej. Po okresie minimum 6 miesięcy sugerujemy ponowne wykonanie testów na nietolerancję i pod okiem lekarza może Pani spróbować wprowadzać laktozę do swojego jadłospisu, bacznie obserwując reakcje organizmu.

Pani dieta obecnie, musi być wysokokaloryczna, oparta na węglowodanach złożonych, pełnowartościowym białku (pochodzenia zwierzęcego) oraz odpowiednich tłuszczach (oliwa z oliwek, olej kokosowy, orzechy, ryby). Na pewno zjadanie codziennie porcji chałwy nie jest dobrym rozwiązaniem. Jest to oprócz tłuszczu z sezamu, źródło przede wszystkim węglowodanów prostych. Lepszym rozwiązaniem będzie dobrej jakości porcja mięsa z warzywami, do tego koktajl warzywny z dodatkiem np. oliwy z oliwek (potrzebny do wchłaniania witamin). Proszę nie bać się tłuszczów, bo tak naprawdę to właśnie węglowodany proste odpowiadają w głównej mierze za odkładanie się tkanki tłuszczowej. Należy jednak pamiętać, że glukoza, którą organizm czerpie z węglowodanów (lepiej wybierać złożone - pełnoziarniste pieczywo, ryż dziki, makarony razowe), jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, np. odpowiada za pracę mózgu. Dieta dlatego powinna być zbilansowana i dostarczać wszystkich składników odżywczych. Ciężko jest nam napisać Pani konkretne zalecenia, ponieważ w Pani przypadku niezbędny jest wywiad żywieniowy, wyniki badań, historia choroby oraz badania masy i składu ciała. Zachęcamy do wyszukania ośrodka zajmującego się zaburzeniami odżywiania, gdzie znajdzie Pani nie tylko pomoc medyczną, ale co najważniejsze psychologiczną, która będzie dla Pani wsparciem w chwilach załamania.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444