Wynik dodatni BHS a ciąża

Córka jest w ciąży, dowiedziała się, że wynik badania HBS ma dodatni. Czy powodem tego wyniku może być to, że jako dziecko w wieku 10 lat została zaszczepiona szczepionką Engerix - wybrała serię 3 szczepionek. Proszę o odpowiedź.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, zależy to od rodzaju badania. W opisie nie podano, czy oznaczono Hbs-Ag (może świadczyć o zakażeniu), czy anty-Hbs (świadczy o szczepieniu). W przypadku dodatniego wyniku Hbs-Ag wskazane jest powtórzenie badania i kontakt z lekarzem chorób zakaźnych.