Wyniki badań TSH i prolaktyny 22-latki do analizy

Witam serdecznie, chcialabym prosic o poradę. TSH (ICD-9: L69) Wynik: 3,200 zakres referencyjny: (0,270 - 4,200) oraz Prolaktyne, z którą jest problem: Prolaktyna (ICD-9: N59) Wynik: 31,8 zakres referencyjny:(4,8-23,3) Test ciążowy wyszedł negatywny. Proszę o pomoc, ponieważ ginekolog mnie dzisiaj olał i nie przyjął. Dodam również, że kiedyś miałam problem z lewym jajowodem, ale ponoc wrocilil do normy, obecnie mam kamyczki na lewym moczowodzie. Bardzo źle się czuję.Proszę o pomoc.

Dzień dobry,

Stężenie TSH jak na Pani wiek jest nieco za wysokie, optymalne TSH w tym wieku to TSH < 2,5, warto po zbadaniu Pani rozważyć włączenie małej dawki L-tyroksyny, a jesli planuje Pani ciążę, to zaleca się, aby zastosowanie leczenia celem redukcji TSH < 2,5 (optymalnie 1-1,5, w zalezności od objawów itd.). Jeśli chodzi o stężenie PRL, to warto wykonać test z Metoclopramidem, zapewne ma Pani hiperprolaktynemię czynnościową. W przypadku występowania objawów zaleca się leczenie lekami dopaminergicznymi przez 3-6 miesięcy.
Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz