Z czego mogą wynikać moje zawroty głowy?

Dzień dobry , jestem 39 letnią kobietą , od 1,5 roku mam zawroty głowy . 1 raz miałam je w pozycji siedzącej i trwało to około 2 minut , w momencie zawrotów głowy wiruje mi otoczenie a nie ja sama . Zawroty głowy mam średnio 3 razy w miesiącu i zawsze trwają około od 1 do 3 minut , miałam je w pozycji siedzącej , stojącej i leżącej . Robiłam rezonans głowy który wyszedł prawidłowy czyli bez żadnych anomalii , badanie słuchu również w normie nic nie wykazało , badanie krwi też jest wszystko ok . Byłam też u kardiologa robiłam echo serca i też nic nie wyszło . Otolaryngolog do którego chodziłam nie jest w stanie mi pomóc . Przy zawrotach głowy czasem trwających niecałą minutę szybko czuję się dobrze a przy zawrotach powyżej minuty robi mi się gorąco robią mi się mdłości ale nie wymiotuję . Proszę o pomoc bo nie wiem co mam robić ponieważ trwa to już długo. Agnieszka

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Wyobrażam sobie, że opisane przez Panią objawy są uciążliwe. Do tego brak diagnozy, mimo podjętych działań może powodować niepokój.

Etiologia zawrotów głowy jest bardzo różnorodna, podłoże schorzenia może być neurologiczne, laryngologiczne, sercowo-naczyniowe, czy również psychogenne. Jest to dość powszechna dolegliwość, badania wskazują, że dotyka około 5-10% ogólnej populacji. Wraz z wiekiem rośnie możliwość jej wystąpienia. Spotykamy dwa rodzaje zawrotów głowy: nieukładowe i układowe. Nieukładowe oznaczają odczucia bycia niestabilnym. Natomiast układowe zawroty głowy to odczucie wirowania otoczenia lub pacjenta. Zatem, zgodnie z Pani opisem, mamy do czynienia z drugim wariantem.

Niestety z uwagi na różnorodność przyczyn zawrotów głowy ich diagnostyka jest niełatwa i wymaga często wizyt u lekarzy różnych specjalności oraz wykonania wielu badań. Sugerowani specjaliści to laryngolog, neurolog, ortopeda, okulista, kardiolog, neurochirurg, endokrynolog. Jak widzę, u części z nich już Pani była. Proponuję dalszą samoobserwację i kontynuowanie poszukiwań u lekarzy pozostałych specjalizacji.

Czy nie doświadcza Pani żadnych nieprawidłowości związanych ze wzrokiem? Czy może do zawrotów głowy dochodzi w jakichś szczególnych okolicznościach? Czy miała Pani wykonywane badania pod kątem zaburzeń równowagi? Być może wykonanie elektronystagmografii (ENG) pomogłoby zdiagnozować problem. Więcej informacji na temat tego badania znajdzie Pani w artykule https://portal.abczdrowie.pl/badanie-eng. Proszę również zapoznać się z artykułem poszerzającym tematykę zawrotów głowy: https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy.

Pozdrawiam serdecznie i życzę jak najszybszego odnalezienia przyczyny przykrych objawów.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.