Z czego mogą wynikać takie duszności u 19-latki?

Dzień dobry od jakiegoś czasu miewam duszności do takiego stopnia że nie mogę złapać oddechu co mi się nigdy to nie przytrafiało. Ostatnio zauważyłam przy jednych z ataków duszności że to jest biała lepka wydzielina i tam było kawałek takiej żółtej wydzieliny. Najczęściej duszności mam rano i wieczorem czasem też w trakcie dnia. Co to może oznaczać
KOBIETA, 19 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie. Niestety bez szczegółowych badań trudno jednoznacznie stwierdzić, co może powodować u Pani te dolegliwości. W pierwszej kolejności najlepiej będzie skonsultować się z lekarzem medycyny rodzinnej. Możliwe, że zleci on Pani podstawowe badania, w tym morfologię krwi oraz rtg klatki piersiowej. Jeżeli zauważy coś niepokojącego, skieruje Panią do specjalisty.

Duszności mogą wskazywać na wiele różnych schorzeń. W pytaniu wspomina Pani o widocznej wydzielinie. Takie objawy mogą wskazywać m.in. na zapalenie oskrzeli. W jego przebiegu może pojawić się ucisk, ból w klatce piersiowej, kaszel z ropną wydzieliną oraz świszczący oddech. Poza tym u pacjenta może wystąpić podwyższona temperatura oraz bóle mięśni. Podłożem duszności mogą być również inne choroby układu oddechowego np. płuc, jak również problemy kardiologiczne. Takie dolegliwości mogą mieć również charakter alergiczny. Jeżeli lekarze wykluczą te choroby, warto zastanowić się, czy nie mają one związku z podłożem psychologicznym.

Proszę nie zwlekać z wizytą u lekarza, tylko jak najszybciej rozpocząć leczenie, aby nie doprowadzić do powstania poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Więcej informacji na temat przyczyn duszności można znaleźć w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl: https://portal.abczdrowie.pl/dusznosci-w-klatce-piersiowej

Warto też sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają eksperci serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biala-wydzielina-i-dusznosci

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nie-moge-poradzic-sobie-z-tymi-dusznosciami-co-mi-jest

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.