Dlaczego pojawiły się u mnie duszności?

Witam, od jakiegoś czasu zauważyłam że mam duszności, nagle napady i muszę oddychać buzia, od razu kreci mi się w głowie, nogi jak z waty, niepokój, mam tak nawet w trakcie jedzenia, tętno 85 , co robić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

duszności mogą pojawiać się z różnych powodów. Czasem dzieje się tak po zwiększonym wysiłku fizycznym lub na skutek przebywania na wysokościach.

Nie wolno ich bagatelizować, gdyż mogą być również sygnałem wskazującym na problemy zdrowotne. Przede wszystkim w ten sposób ujawniają się choroby układu oddechowego, takie jak: astma, rozedma płuc czy przewlekła obturacyjna choroba płuc. Dodatkowo mogą być oznaką alergii.

Inną przyczyną są choroby układu krążenia, zwłaszcza, jeśli dusznościom towarzyszą bóle w klatce piersiowej, szybkie męczenie się lub kołatanie serca.

Zdarza się również, że napady duszności mają związek ze schorzeniami natury psychicznej. Problem ze złapaniem tchu, spłycenie oddechu czy wrażenie ucisku w gardle to objawy nerwicy, obecne np. w stanach lęku i niepokoju. Bywa, że towarzyszą temu zawroty głowy, o których Pani wspomina.

Przyczyn jest wiele, więc jeśli po wykluczeniu ewentualnych chorób, problem nadal będzie występował, warto zwrócić się do psychologa lub psychoterapeuty po pomoc.

Więcej o dusznościach przeczyta Pani w artykule dostępnym w naszym serwisie pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/dusznosci-w-klatce-piersiowej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.