Zaburzenia rozwojowe u 2,5-letniego dziecka

Witam, jestem mamą 2,5 letniego chłopca. Jestem zaniepokojona jego rozwojem. Nie mówi, jeśli już wyrwie mu się jakieś słowo to "tata" albo "dada". Przez większość czasu mruczy, albo wypowiada same samogłoski: "a", "e".Lubi się przytulać, uwielbia huśtanie. Nie reaguje na imię, ani na to co się do niego mówi, rzadko patrzy w oczy. Na obce dzieci reaguje agresją, strachem albo obojętnością. Układa rzeczy w rząd. Ciągnie za ręke kiedy coś chce,nie rozstaje sie z kubkiem

Witam

Opisane przez Panią objawy są dosyć niepokojące. Syn ma z pewnością opóźniony rozwój mowy oraz prezentuje pewne zaburzenia zachowania. Brak reakcji na imię, niechęć do kontaktów z rówieśnikami i przywiązanie do określonych przedmiotów nie są standardowymi zachowaniami w tym wieku.
Konieczna jest wizyta u psychologa dziecięcego oraz logopedy.
Pomocy proszę szukać w lokalnych poradniach psychologiczno-pedagogicznych lub ośrodkach wczesnej interwencji.
Specjaliści przeprowadzą odpowiednie testy diagnostyczne i wdrożą terapię.

Pozdrawiam

Joanna Gałczyńska-Adamiak
www.centrum-logopedyczne.pl

Witam. 2 letnie dziecko (jak podają źródła naukowe) powinno już wypowiadać około 200-300 słów i budować proste zdania. Pani dziecko nie wypowiada żadnych słów, tylko mruczy, albo wokalizuje. Osłabiony jest kontakt wzrokowy, nie reaguje na imię, ani na to, co się do niego mówi, nie komunikuje swoich potrzeb, tylko ciągnie za rękę gdy czegoś chce, stereotypowo układa przedmioty w rzędy, ma nadmierne przywiązanie do swego kubka. Są to niepokojące sygnały mogące świadczyć o całościowym zaburzeniu rozwoju. Radziłabym skonsultować dziecko w placówce specjalizującej się w diagnozie dzieci ze spektrum autyzmu, jak również u logopedy specjalisty neurologopedy.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/