Zaburzenie równowagi po urodzeniu dziecka

Witam, mam 30 lat. Urodziłam 2 dzieci, ostatnie 10 miesięcy temu. Od kilku miesięcy cierpię na chroniczne zmęczenie, zawroty głowy, czasami robią mi się mroczki przed oczami, od czasu do czasu mam ucisk i paro-sekundowe kłucie po lewej stronie klatki piersiowej. Jestem ciągle poddenerwowana i mam nieuzasadnione napady gniewu i złości. Dodatkowo rano dopóki nie zjem śniadania jest mi słabo i mam mdłości. Od jakiegoś czasu bolą mnie też stawy w kolanach, łokciach i biodrowe. Ogólnie czuję się jak w stanie przedgrypowym albo na ciągłym "kacu". Przez ostatnie kilka dni wstając w nocy do dziecka tracę orientację i nie wiem gdzie jestem. Dopiero po paru chwilach układam sobie wszystko w głowie. Piszę o dzieciach, ponieważ po urodzeniu pierwszego dziecka również miałam podobne objawy, ale w mniejszej skali. Obecnie, po urodzeniu drugiego dziecka te objawy są nie do zniesienia i coraz bardziej mnie martwią! Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam Katarzyna K.

Witam! Opisane dolegliwości mogą mieć wiele przyczyn zarówno somatycznych jak np. choroby układowe tkanki łącznej czy zaburzenia czynności tarczycy jak i psychicznych np. nerwica neurasteniczna. Dlatego w tej sytuacji konieczna jest dokładna diagnostyka. Proponuję zgłosić się do lekarza rodzinnego w celu uzupełnienia wywiadu chorobowego oraz przeprowadzenia badania fizykalnego. Po wstępnej ocenie problemu lekarz zleci badania dodatkowe takie jak: EKG, morfologia krwi, badanie ogólne moczu, OB, CRP, TSH, aminotransferazy, glukoza na czczo. Po ewentualnym wykluczeniu podłoża somatycznego należy skłaniać się ku stwierdzeniu przyczyn psychicznych. W celu dokładnego rozpoznania warto będzie w takiej sytuacji skonsultować problem z psychiatrą (nie jest potrzebne skierowanie). W tej chwili warto zgłosić się do lekarza rodzinnego w celu przeprowadzenia diagnostyki. Pozdrawiam serdecznie!

Dzień Dobry Pani,

Opisane przez Panią symptomy maja prawo Panią niepokoić.

Myślę, że powinna Pani zacząć od konsultacji u lekarza pierwszego kontaktu, który pokieruje Panią w dalszej diagnostyce.

Z przesłaniem dla Pani tylko zadowalającego samopoczucia,
irena.mielnik.madej@gmail.com