Zajście w ciążę po 6 latach antykoncepcji hormonalnej

Piszę, ponieważ mam pewien problem. Od 6 lat brałam tabletki antykoncepcyjne **** (dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna) bez przerwy, ogólnie czułam się bardzo dobrze, ale nadszedł ten czas, że z mężem chcemy mieć dzidziusia :) Ale niestety, po odstawieniu tabletek nie dostałam okresu, robiłam test i nie jestem w ciąży. Martwię się trochę, bo czytałam, że wiele kobiet nie ma okresu nawet przez kilka miesięcy. Mam pytanie, czy jeśli okres się nie pojawi, czy mam w tym czasie dni płodne? Czy jest możliwość zajścia w ciążę, mimo że okresu brak? Bardzo proszę o odpowiedź. Izabela

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

To normalne, że po odstawieniu tabletek cykl nie od razu wraca do normy. Tym bardziej, jeśli przyjmowała je Pani przez wiele lat. Nieregularności mogą utrzymywać się jeszcze nawet przez pół roku. Owulacja może jednak wystąpić w każdej chwili, podobnie jak miesiączka. Okres płodny będzie Pani mogła rozpoznać po zwiększeniu ilości, przejrzystości i rozciągliwości śluzu szyjkowego (wydzieliny z dróg rodnych, którą można zaobserwować na bieliźnie i odczuć w przedsionku pochwy). Jeżeli będzie Pani miała problemy z cyklem dłużej niż pół roku, i nie zajdzie Pani w tym czasie w ciążę, proszę zgłosić się do ginekologa. Tabletki mogą czasem spowodować powstanie zaburzeń hormonalnych.

Pozdrawiam serdecznie!