Zasady zdrowego odżywiania

Witam Chciałbym dowiedzieć się czegoś o zasadach zdrowego odżywiania. Chodzi mi o to co jeść, jak często, w jakich porach dnia, jakie są rodzaje diet i dla kogo jaka jest najlepsza. Chciałbym też z ciekawości zapytać czy warto studiować dietetykę. To pytanie nie jest najważniejsze.

Witam! Podaje ogólne zasady racjonalnego żywienia
1. Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta pomaga w zachowaniu pełni zdrowia i kondycji.

2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Jedz 4 – 5 posiłków dziennie w odstępach nie dłuższych niż 4 godziny. Dzień zaczynaj od śniadania.

3. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy, chleb pełnoziarnisty, grube kasze, ryż brązowy) powinny być dla ciebie głównym źródłem energii.

4. Pamiętaj o codziennym spożywaniu warzyw i owoców. Zalecana jest przewaga warzyw nad owocami.

5. Każdego dnia co najmniej dwa razy spożywaj mleko i jego przetwory: jogurty, kefiry, sery.

6. Spożywaj mniej tłuszczów zwierzęcych (smalec, tłuste mięsa), a więcej tłuszczów roślinnych (olej rzepakowy, oliwa z oliwek).

7. Źródłem białka w twojej diecie powinny być: mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. soja, groch, fasola. Ograniczaj spożycie tłustego mięsa czerwonego.

8. W codziennej diecie ograniczaj spożycie soli i słodyczy (źródła „pustych” kalorii).

9. Pij wystarczającą ilość płynów – minimum 2 litry dziennie.

10. Unikaj alkoholu. Zapraszam również na www.diet-coaching.xaa.pl
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Wita.
Dieta powinna opierać się na 3 podstawowych zasadach: regularności posiłków ( najlepiej jak będzie ich 5), piciu do 2 l wody, aktywności fizycznej. Reedukacja żywieniowa czyli wykluczenie lub ograniczenie z diety niektórych produktów pozwoli na utrzymanie zdrowej szczupłej sylwetki bez stosowania drastycznych diet. Tak polecam studiowanie dietetyki.
Pozdrawiam Julita Krawczyk