Zgaga i parcie na pęcherz

W dniu 22 grudnia dostałam miesiączkę. Cykl mój trwa 28 dni. Zakończyła mi się 26 grudnia. Od 27 do 2 stycznia współżyłam z chłopakiem bez zabezpieczenia, gdyż staramy się o dziecko. Od kilku dni mam zgagę i częściej chodzę oddawać mocz. Czy w takim wypadku mogę być w ciąży?

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Zgaga i częstsze oddawanie moczu rzeczywiście mogą towarzyszyć ciąży (choć zgaga jest najbardziej typowa dla trzeciego trymestru ciąży.  Ale objawy te są niespecyficzne (ponieważ mogą występować w niektórych schorzeniach np. zapalenie dróg moczowych), dlatego nie służą do rozpoznawania ciąży.

Oczywiście jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, dlatego proponuję wykonanie testu ciążowego za około 7 dni, a do tego czasu proszę unikać zachowań niedozwolonych w czasie ciąży np. spożywania alkoholu, papierosów, niektórych leków.

Polecam lekturze; artykuł o objawach ciąży oraz o testach ciążowych.

Życzę powodzenia!