Znalazłam guzek. Udać się do lekarza? Poczekać?

Dzień dobry, mam 17 lat. Dzisiaj rano myjąc się odczulam w prawej piersi zgrubienie, dotknęłam dwoma palcami, wyczulam, że to jakiś guzek, ma około 2 cm. Jak dotykam to boli, guzek jest umieszczony z prawej strony, prawie pod pacha, w miejscu tym bardzo widoczne są moje żyły. Nie wiem co zrobić, jestem bardzo młoda lecz w mojej rodzinie występował rak piersi. Udać się do lekarza? Poczekać? P.S. Jestem 2 tygodnie po miesiączce.

Witam serdecznie.

U nastolatek rak piersi nie występuje natomiast u dziewcząt miesiączkujących mogą pojawiać się różnego rodzaju zmiany łagodne, związane z zaburzeniami hormonalnymi.
Wydaje mi się, że warto aby odwiedziła Pani ginekologa, który panią zbada i rozwieje wątpliwości. Będzie można przy okazji omówić z nim szczegóły profilaktyki raka piersi. Z racji, że w rodzinie występował rak piersi będzie Pani w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania, więc warto zacząć badać się jak najwcześniej.

Pozdrawiam serdecznie