Alkohol a dieta Dunkana

Witam, jestem na diecie Dukana, faza 2. Wiem, że nie można pić na niej alkoholu. Moje pytanie brzmi: czy jeśli jednak złamię tę zasadę jednorazowo, to zaważy to na całej diecie? Jakie dokładnie skutki przyniesie złamanie tego zakazu? Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam, Don.
ponad rok temu

Witam serdecznie!
Jednorazowe spożycie alkoholu w czasie trwania diety na pewno nie przyniesie negatywnych skutków. Gorzej jeśli picie alkoholu jest naszym nawykiem i pijemy codziennie butelkę piwa czy drinki z dodatkiem likierów, czy syropów.

Jeśli naprawdę zależy nam na redukcji masy ciała, to stosując dietę odchudzającą nie powinniśmy spożywać alkoholu. Podczas gdy 1 gram tłuszczu dostarcza 9 kcal, to 1 gram alkoholu, niewiele mniej bo aż 7 kcal! Dlatego, alkohol w każdej postaci powinno się wykluczyć z diety.

Poza właściwościami zdrowotnymi niektórych rodzajów alkoholu, np. piwa czy też wina, jest on tak naprawdę źródłem pustych kalorii. Ponadto jest to energia, którą bardzo ciężko spalić, a spalanie to nie podlega neuro - hormonalnej regulacji. Twój organizm będzie spalał alkohol z szybkością 60 mg na jeden kilogram masy ciała, na jedną godzinę.

Poza tym, polecam Ci wdrożenie zdrowych nawyków żywieniowych, zamiast stosowania jednostronnych diet. Dieta Dukana obfituje przede wszystkim w białko. Szczególnie w pierwszym etapie diety, brakuje witamin oraz składników mineralnych pochodzących z pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz świeżych warzyw, owoców, orzechów czy pestek dyni.

Pozdrawiam,
Anna Kacperska