Stosowanie diety niskokalorycznej u 19-letniej osoby

Witam, mam 19 lat, 168 cm wzrostu i ważę 67 kg. Od dłuższego czasu jestem na diecie nisko kalorycznej około 1200kcal i dużo ćwiczę mimo to waga ani drgnie. Czy możliwe jest ze nie chudnie bo za mało jem? I w takim razie gdybym zwiększyła w tej chwili kaloryczność diety czy nie spowodowało by to jeszcze większego przytycia.

Witam,
przyczyn może być kilka.

1) Jeśli odchudza się Pani samodzielnie być może popełnia Pani jakiś błąd lub dieta jest niewłaściwie zbilansowana pod względem ilości białka, tłuszczy, węglowodanów. Potrzebna byłaby konsultacja z dietetykiem.

2) Dieta redukcyjna nie powinna dostarczać mniej energii niż podstawowa przemiana materii. Dla kobiety w wieku 19 lat ważącej 67 kg o wzroście 168 cm podstawowa przemiana materii wynosi 1464 kcal, czyli rzeczywiście dieta 1200 w Pani przypadku może spowalniać metabolizm i być przyczyną zatrzymania odchudzania. Odpowiednią kaloryczność jednak może dobrać dietetyk podczas wizyty i szczegółowej analizy przypadku. Ja nie pokuszę się o wyznaczenie odpowiedniej kaloryczności bez przeprowadzeniu wywiadu.

3) Pani masa ciała mieści się w normie co oznacza, że odchudzanie będzie przebiegało wolniej, ponieważ organizm nie ma "dużego nadbagażu do pozbycia się".

4) Często bywa tak, że pacjent ćwiczy, pilnuje diety, a waga ani drgnie. Ćwiczenia spalają tkankę tłuszczową i budują masę mięśniową dlatego często waga stoi w miejscu ale obwody ciała się zmniejszają.

P.S prowadzę aktualnie pacjentkę, która spożywała dziennie około 500 kcal, a przyszła do mnie z 10 kg nadwagi z tendencją wzrostową. Na diecie 1500 kcal chudnie 1 kg tygodniowo :)

Pozdrawiam serdecznie,
Alicja Skubis