Aorta zmieniona miażdżycowo w RTG klatki piersiowej

mam 59 lat zrobiłam zdjęcie kl.piersiowej w płucach zmian naciekowych nie stwierdza sięRysunek przywnękowy płuc nieżytowo wzmożonySerce niepowiększone .Aorta zmieniona miażdżycowo. Bożena

Witam. Wzmożenie rysunku przywnękowego sugeruje obecny lub przebyty stan zapalny tkanki płucnej. Zmiany miażdżycowe w obrębie aorty świadczą zaś o uogólnionych zmianach miażdżycowych - sugeruję oznaczenie stężenia lipidów we krwi.