Bardzo proszę o interpretację wyniku badania MRI (kręgosłup szyjny)

Rdzeń kręgowy w zakresie C1 do Th4 izointensywny, prawidłowej grubości. Zmniejszenie lordozy szyjnej oraz przerost na wysokości C5. Niewielka centralno-lewoboczna wypuklina krążka międzykręgowego C5-C6 uciska na worek oponowy i korzenie nerwów rdzeniowych po stronie lewej. Centralna wypuklina krążka C6-C7 oraz podwięzadłowa wypuklina krążka C4-C5 powodują niewielki ucisk na worek oponowy. Przedrdzeniowa rezerwa płynowa zmniejszona (ale nie zniesiona) na ww. poziomach. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze kręgów szyjnych: C5, 6 i 7. Już od 3 lat męczą mnie narastające bóle szyj i tyłu głowy, mam zaburzenia widzenia i słuchu, drętwieją mi i bolą ręce. Zdarzało mi się w momencie obrotu głowy stracić na krótko przytomność. Kilkakrotnie miałam epizody (mijały po 2-3 dniach) bardzo silnych bólów szyi i karku (uniemożliwiających mi podniesienie głowy i jej obrót - praktycznie mogę wtedy tylko leżeć bez ruchu). Ostatnio mam wrażenie, że jest mi trudno "utrzymać" głowę - tak, jakby nie działały mięśnie karku. Każda działalność z podnoszeniem, dźwiganiem, pochylaniem głowy kończy się ogromnym bólem głowy i szyi.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Wynik podanego badania MR świadczy o wielopoziomowym uszkodzeniu krążków międzykręgowych (dysków) w odcinku szyjnym kręgosłupa. Nastąpiło wpuklenie krążków do kanału kręgowego, które spowodowało ucisk na znajdujące się tam struktury nerwowe. Ucisk ten jest odpowiedzialny za zgłaszane przez Panią dolegliwości. Ponadto występują zmiany zwyrodnieniowe trzonów kręgów szyjnych. Wskazana byłaby konsultacja badania z lekarzem neurologiem, który zleci dalsze postępowanie. Dobre efekty lecznicze przynosi leczenie rehabilitacyjne.